FESTIWAL NAUK W LUBLINIE

Utworzono dnia 24.09.2018

We wrześniu bieżącego roku uczniowie SP w Moniatyczach uczestniczyli w  Lubelskim Festiwalu Nauki, któremu przyświecało hasło przewodnie:  Człowiek źródłem inspiracji. Młodzież wzięła udział w wielu pokazach naukowych, ćwiczeniach laboratoryjnych oraz warsztatach, przygotowanych przez pracowników lubelskich uczelni. Aby zgłębić tajniki wiedzy uczniowie uczestniczyli m.in. w eksperymencie, podczas którego przez chwilę  poczuli się, jak osoby  dotknięte autyzmem.  Pracownicy uczelni przygotowali w tym celu pomieszczenie ze specjalnie wzmocnionymi bodźcami wzrokowymi, słuchowymi i dotykowymi. Uczestnicy eksperymentu mogli przekonać się, w jaki sposób ich rówieśnicy z autyzmem odbierają świat. O tym, że grafika 3 D służy nauce historii, a niepełnosprawność może zainspirować naukę, młodzież miała okazję dowiedzieć się  z warsztatów prowadzonych przez młodych pracowników UMCS - u i KUL -u.   Uczniowie poza udziałem w LFN obejrzeli film oparty na książce Arkadego Fiedlera pod tytułem „Dywizjon 303”.  Ekranizacja przygód polskich lotników, biorących udział w bitwie o Anglię w czasie II wojny światowej, okazała się  wspaniałą lekcją historii.
Podczas wycieczki uczestnicy niejednokrotnie mogli przekonać się, że nauka jest naprawdę fascynująca, a człowiek i historia bywa źródłem wielu różnych inspiracji.

M. Sobczuk