Utworzono dnia 20.03.2019

Szanowni Państwo,

Administrator danych osobowych w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II z siedzibą w Moniatyczach 148, 22-500 Hrubieszów, niniejszym informuje o możliwości naruszenia ochrony danych osobowych przetwarzanych przez szkołę.

W wyniku włamania do budynku szkoły w nocy z 15-16 marca 2019 r. i uszkodzenia szaf, w których przechowywana jest dokumentacja zawierająca dane osobowe uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i innych osób (zleceniobiorców, konrahentów) mogło dojść do nieuprawnionego dostępu do danych osobowych zawartych w dokumentacji przewarzanej przez szkołę. Administrator nie jest w stanie stwierdzić czy podmiot trzeci nie pobrał danych osobowych. Istnieje ryzyko zapoznania się przez podmiot trzeci z treścią danych zawartych w dokumentacji szkoły i wykorzystywania ich bez zgody osób uprawnionych.

Możliwymi konsekwencjami naruszenia jest nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych m.in. w celu

• uzyskania przez osoby trzecie, na szkodę osób, których dane naruszono, kredytów w instytucjach finansowych,

• uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobom, których dane naruszono oraz ich danych o stanie zdrowia,

• korzystania z praw obywatelskich osób, których dane naruszono,

• wyłudzenia ubezpieczenia lub środków z ubezpieczenia, co może spowodować dla osób, których dane dotyczą, negatywne konsekwencje w postaci problemów związanych z próbą przypisania im odpowiedzialności za dokonanie takiego oszustwa,

• zarejestrowanie przedpłaconej karty telefonicznej (pre-paid), która może posłużyć do celów przestępczych.

Aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami zaistniałego naruszenia Dyrektor szkoły zaleca aby osoby, których dane osobowe mogły brać udział w wyżej opisanym naruszeniu, podjęły kroki minimalizujące negatywne ryzyko opisanego nieuprawnionego pozyskania danych np. poprzez

• założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej w celu monitorowania swojej aktywności kredytowej,

• zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu danych osobowych innym osobom, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu czy telefonu,

• zgłoszenia faktu naruszenia danych właściwym organom w celu zapobieżenia tzw. „kradzieży tożsamości”.

Podjęcie tych działań ma na celu zabezpieczenie danych osobowych przed ich niewłaściwym wykorzystaniem.

Dyrektor szkoły, aby zapewnić właściwą ochronę danych osobowych oraz w celu niedopuszczenia do zaistnienia podobnych naruszeń dołoży wszelkich starań, aby właściwie zabezpieczyć dokumentację zawierającą dane osobowe stosując odpowiednia środki techniczne i organizacyjne.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Danych Osobowych: Agnieszką Wsolak pod numerem tel. 84 696 26 81, e-mail: iod@hrubieszow-gmina.pl.

Niniejszy komunikat został przygotowany zgodnie z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE. L. 2016.119.1. z dnia 4 maja 2016 r.

ZAŁĄCZNIKI:

KOMUNIKAT PDF