NASI UCZNOWIE NA LUBELSKIM FESTIWALU NAUK

Utworzono dnia 21.10.2019

43 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach wraz z opiekunami: p. M. Polikowską, p. J. Łopocką, p. M.Stefańską
i p. A. Nocek, uczestniczyła jak co roku w Lubelskim Festiwalu Nauki. Była to już XVI edycja takich spotkań organizowanych przez lubelskie uczelnie, odbywająca się pod hasłem Nauka – technika – innowacje, które jest zgodne z ogólną tendencją rozwojową współczesnego świata.
Podzieleni na dwie grupy tematyczne uczniowie uczestniczyli w pokazach, warsztatach i wykładach. Pierwsza grupa prezentacje festiwalowe rozpoczęła od udziału
w  zajęciach laboratoryjnych. Zafascynuj się chemią to spotkanie, którego zadaniem było pokazać odbiorcy, że chemia jest bardzo ciekawa i obecna w życiu każdego człowieka. Podczas trwania warsztatów każdy uczestnik miał możliwość samodzielnego wykonania prostych doświadczeń chemicznych. Następne warsztaty Łamigłówki logiczne – ćwicz umysł i zostań geniuszem, w których uczestniczyli uczniowie odbywały się  na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Organizatorzy zaproponowali zestaw zagadek logicznych, ponieważ jak twierdzą, dobrze jest oderwać się od codziennej monotonii i rozruszać swoje komórki mózgowe. To spotkanie było świetną okazja do sprawdzenia swoich umiejętności oraz dumy z samodzielnie rozwiązanych problemów. Kolejne warsztaty Roślina w mikroskali, które odbywały się na Wydziale Biologii i Biotechnologii, pozwoliły uczniom na zapoznanie się
z technikami wykonywania preparatów histochemicznych i cytochemicznych oraz oglądanie samodzielnie przygotowanych preparatów w różnych typach mikroskopów świetlnych. Ostatnim punktem programu była zwiedzanie Bibliotece Głównej UMCS. Podczas oprowadzania zaprezentowane zostały przestrzenie biblioteczne, w których czytelnik zdobywa wiedzę, rozwija zainteresowania i kształtuje kompetencje.
Druga grupa udział w pokazach festiwalowych zaczęła od zajęć Od gazety do internetu - nowe gatunki dziennikarskie. W czasie ćwiczeń uczniowie zastanawiali się  na czym polegają różnice między dawnym a współczesnym przekazem oraz mieli okazję wcielić się w rolę wydawców portali internetowych. Kolejne spotkanie z przedstawicielami lubelskich uczelni odbyło się na ćwiczeniach Jak porozumieć się z szympansem? Rozumienie i komunikacja u małp i u dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, że wyjątkowość człowieka, polega na niemal nieograniczonej zdolności do komunikowania się. Człowiek jest w stanie przekazać dowolną informację za pomocą rozmaitych środków: od wskazywania, poprzez mimikę, ruchy ciała po rozmowę. Ostatnie zajęcia tej grupy, to dwugodzinne warsztaty Rosyjskie lalki ludowe. Warsztaty zostały poprzedzone prezentacją multimedialną o historii oraz symbolice lalek. Następnie każdy uczestnik miał możliwość samodzielnego wykonania rosyjskich lalek ludowych np. pielienaszki”, motanki.
Na koniec dnia pełnego wrażeń, zadowoleni uczniowie wrócili do domów z postanowieniem udziału w przyszłorocznych pokazach.